Absint, Absinthe nebo Absinth?

Ještě než zabředneme do této problematiky tak bych rád vyjasnil, že původní tvar slova je absinthe (z francouzštiny) a takové je jeho označení i v angličtině.

Výraz absinth (všimněme si chybějícího „e“) je východoevropské regionální označení pro absinthe se vznikem v České republice!

Tento zkrácený název je dnes už běžně znám jako známka podřadného produktu. Ne, že by vše, co je v Čechách vyrobeno, bylo automaticky špatné, ale je to právě u nás v České republice, kde je nejvyšší koncentrace těchto špatných absintů – a pokud hovořím o špatném absintu, tak opravdu myslím velmi, ale velmi špatný „absinth“.

S tímto označením přišel na trh český likérník pan Hill (se svým Hill‘s Absinth). Tvůrce této parodie na pravý absint zjevně ani netušil, co to pravý absint je, jelikož nedodržel nic, co je pro tento nápoj klíčové a tak ho připravil jako likér – tedy smícháním lihu, aromat, cukru a potravinářského barviva.

Zajisté nevycházel z absolutně žádného historického receptu nebo postupu výroby. A výsledek? Hill‘s Absinth, jako velmi špatný a chabý produkt s žádnou špetkou náznaku po opravdovém absintu a chutí, připomínající spíše vysokoprocentní ústní vodu.

Bohužel, tohoto se chytli i další východoevropští výrobci a převzali nejen název, ale i styl výroby. Není tak žádným zázrakem, že tuto parodii na pravý absint, můžeme v obchodech nalézt v bizarních barvách, příšerných lahvích a s webovými stránkami výrobce, hovořících o historických pramenech („používáme originální 200 let starou švýcarskou recepturu), vědě („náš absint obsahuje obrovská množství thujonu a přinese Vám tak halucinace“) a tradici („řekneme Vám, jak ho zapálit“).

Abychom to trochu zkrátili, „absinth“ není pouze jiné značení, ale jedná se o absolutně odlišný produkt, který je velmi často podřadně vyráběn a může z dlouhodobého hlediska velmi špatně narušit dobrou pověst pravého absintu.

Určitě je velmi vhodné se takovýmto produktům vyhnout velkým obloukem.

Pokud tedy v českém textu mluvíme o absinthe, tak používáme český tvar absint (absintu, absintovému) a ne absinth, absintový, absinthovému.

Zpět do rubriky 3. Důsledek | Zpět na otázky a odpovědi

© 2010 Český absintový almanach, zdroj informací o pravém absintu s laskavým svolením Oxygénée vytvořil Martin Žufánek a Absinthe Mafia