Když byl absinthe zakázán, vypařil se z povrchu světa?

Dalo by se to očekávat že produkt,  který se téměř na celé století propadl do hloubi zapomnění a získal díky tomu přívlastek legendární, kompletně zmizel a nezůstala po něm ani stopa. Ale historie ukazuje, že vyhladit něco tak oblíbeného je zkrátka nemožné. A důkazem budiž vzorky „předzákazového“ (pe-ban) absintu, které stále vyplouvají na povrch.

Vzhledem k tomu, že se absinthe časem nekazí, ba naopak – zraje, se z každé lahve, která se vynoří z hloubi historie, stává luxusní vlajková loď aukcí, kvůli které jsou někteří ochotní vyplatit horentní sumy.

Pokud však vaše peněženky nepřetékají penězi a přesto toužíte po lahvince lahodného absintu, také vám bude dopřáno, jelikož se jeho výroba obnovuje. Na začátku to byli čeští lihovarníci, kteří po pádu železné opony začali svůj produkt propagovat ve Velké Británii. Vzhledem k legendami opředené pověsti, jíž se absinthe těšil, se česká verze v Británii uchytila, a to se podepsalo na vzniku celých zástupů napodobenin, které postupně zaplňovaly britský a nově i německý trh.

Pod nátlakem narůstajícího zájmu o absint se na světlo světa začaly prodírat další informace o jeho výskytu/výrobě. Například takové Španělsko si ho v tichosti a nenápadnosti vyrábělo celou dobu, jelikož ho tam nikdo nezakázal, a Švýcaři se svého oblíbeného nápoje nevzdali ani po zákazu. Takzvaný „clandestine“, neboli ilegální absinthe, tam byl k mání po celou dobu pro ty, jenž se nebáli riskovat a neměli hluboko do kapes…

Postupem doby přišla reforma absintového zákona ve Švýcarsku a ve Francii a díky ní už je dnes absinthe v těchto zemích zcela legální, opět se zde vyrábí a je k dostání po celém světě.

Zpět do rubriky 2. Zákaz | Zpět na otázky a odpovědi

© 2010 Český absintový almanach, zdroj informací o pravém absintu s laskavým svolením Oxygénée vytvořil Martin Žufánek a Absinthe Mafia