Proč byl absinthe zakázán?

Protože se z něj zblázníte!! Aspoň to tedy tvrdí francouzský slogan „Absinthe rend fou!“ a Francouzi by měli vědět, o čem mluví, no ne?

Kdysi dávno, jeden Francouzský politik prohlásil, že kdyby tento nápoj zůstal legální, skončila by polovina Francie ve svěrací kazajce. Tento výkřik opíral o celou řadu „vědeckých“ studií provedených ve Francii ve druhé polovině devatenáctého století, které údajně prokázaly, že konzumace absintu škodí zdraví. Předním vědcem, který tyto výsledky prosazoval, byl doktor Valentin Magnan, jehož specializacemi byly alkoholismus a choromyslnost. A byly to právě aktivity doktora Magnana, které rozdmýchaly politický spor mezi lihovarníky a prohibicionisty. Ze sporu vyšli vítězně prohibicionisté, kteří následně postavili výrobu a prodej absintu mimo zákon, a to ve Švýcarsku (1910), Francii (1915) a spoustě dalších západních zemí (např. USA v roce 1912). Je však nutné podotknout, že ne všechny země absint zakázaly. Mezi takovými byly například Španělsko, Portugalsko a Velká Británie.

Zpět do rubriky 2. Zákaz | Zpět na otázky a odpovědi

© 2010 Český absintový almanach, zdroj informací o pravém absintu s laskavým svolením Oxygénée vytvořil Martin Žufánek a Absinthe Mafia